Skip to main content

The Arts Faculty Announces the List of Outstanding Students

2021s2

The Arts Faculty proudly announces the list of Outstanding Students 2020/21 Semester 2. These high-achieving students have demonstrated outstanding academic performance, achievement, leadership or service. Much to our regret, due to the pandemic, we could not hold a physical presentation to honor the students in person. The awardees will be contacted individually about the collection of the certificate.

Here is the list of our outstanding students:

  1. Outstanding Academic Performance

Student Name

Study Programme

Study Year
(in AY
2020/21)

TAM SHUM Anabel Patricia

ARTS (Broad-based)

1

TANG Cho Ming

BA CHI

1

ZHENG Shuk Yung

BA CHI

2

LAI Yun Chuen

BA CHI

3

LIANG Yucong

BA CHI

4

WONG Kit Ying

BA CPW

1

WANG Yuechen

BA CPW

2

CHEN Karen Cheuk Ling

BA CPW

3

PUN Jerry

BA CPW

4

FU Lok Sze

BA ENG

1

CHONG Michael Yat Tsun

BA ENG

2

CHUI Nicole

BA ENG

3

LEE Cheryl

BA ENG

4

WANG Yicheng

BA ENG

4

KWOK Sum On

BA HUM

1

TSE Yuk Fan

BA HUM

2

ZHANG Dantong

BA HUM

3

TSANG Yuk Ting

BA HUM

4

LEONG Leng Leng

BA MUS

1

TSE Wing Sze

BA MUS

2

CHOI Yu Hin

BA MUS

3

CHOI Dickson

BA MUS

4

KWAN Michelle

BA RPE

1

CHAN Hiu Lok Ivan

BA RPE

2

YUEN Pak Kit

BA RPE

3

CHUNG Chi Hoi Michael

BA RPE

4

LAM Yan

BA TRAN

1

NG Cai Ern

BA TRAN

2

CHENG Ka Hei

BA TRAN

3

LAM Ka Yi

BA TRAN

3

CHAN Chak Hong

BA TRAN

4

FOK Kam Yin

BMCI

1

LIU Frances Valerie

BMCI

2

CHAN Chun Sheung

ENGED

1

TAM On Lam

ENGED

2

CHEUNG Yan Lam

ENGED

3

CHEUNG Yan Tung Cherry

ENGED

4

HO Hang Yin Athena

ENGED

5

MA Haonan

MA CHI (Full-time)

1

CHEN Lingjye

MA EPA (Full-time)

1

KONG Wai Yan

MA EPA (Full-time)

1

WANG Feng

MA EPA (Full-time)

1

XIAO Ziqing

MA EPA (Full-time)

1

YANG Tong

MA EPA (Full-time)

1

ZHENG Jiawen

MA LCS (Full-time)

1

WU Jie

MA LS (Full-time)

1

CHAN Ka Ho

MA LS (Part-time)

1

LO Yun Kiu

MA MUS (Full-time)

1

TSUI Wan Yiu Phoebe

MA MUS (Full-time)

1

CHUNG Sui Yi Ashley

MA MUS (Part-time)

1

LAM Chi Kai

MA MUS (Part-time)

1

WONG Sum

MA TRAN (Full-time)

1

CHIU Yuet Ching

MA TRAN (Part-time)

1

 

  1. Outstanding Achievement

Student Name

Department/Programme

Study Year (in AY2020/21)

BOKEA Joseph Baraka

ARTS (Broad-based)

CHAN Kam Man 

CHI

2

CHEANG Yee Ching 

CHI

2

SZE Wai Man

CHI

2

ZHENG Shuk Yung

CHI

2

LAI Yun Chuen

CHI

3

HUI Kam Sing

CHI

4

LAM Wai Hang

CHI

4

LIANG Yucong

CHI

4

CHONG Michael Yat Tsun

ENG

2

HUI Chung Yu

ENG

2

BOKHIM Sunu

ENG

3

CHUI Nicole

ENG

3

LEE Chiu Yin

ENG

4

TAM On Lam

ENGED

2

KESHELA Eden

HMW

1

CHAN Sin Ying

HMW

2

LO Wai Lok

HMW

2

ZHANG Dantong

HMW

3

LAM Lok Man Avis

HMW

4

TSANG Yuk Ting

HMW

4

YU Wai Tat, Jerry

HMW

4

WONG Ho Cheung

MUS

1

LIU Frances Valerie

MUS

2

TSUI Ka Wai Emiko

MUS

2

CHOI Yu Hin

MUS

3

LEE Hiu Yi Joyce

MUS

3

TANG Tsz Ngo Geoffrey

MUS

4

TSUI Ka Ho

MUS

4

KOO Man Rou Alicia

TIIS

1

CHAN Siu Ngan

TIIS

2

NG Cai Ern

TIIS

2

NG Yu Yan

TIIS

2

LAM Ka Yi

TIIS

3

CHAN Chak Hong

TIIS

4

CHEN Xiaohan

TIIS

4

LIN Wing Sze

TIIS

Graduated

 

  1. Outstanding Leadership

Student Name

Department

Study Year (in AY2020/21)

FU Lok Sze

ENG

1

YU Wai Tat, Jerry

HMW

4

FUNG Si Ho

MUS

2

KO Wing Lam

REL

3

 

  1. Outstanding Service

Student Name

Department

Study Year (in AY2020/21)

CHONG Michael Yat Tsun

ENG

2

CHUI Nicole

ENG

3

LO Wai Lok

HMW

2

ZHANG Dantong

HMW

3

LEONG Vincent Yin Chun

TIIS

4